Alapítva 2006



Magyar Hegedűkészítők Társasága



Nyitólap

Aktuális

Archívum

Tagok

Dokumentumok

Kapcsolat



Archívum

Hegedűkészítés Magyarországon (Holló Bence)

-----------------------------------------------------------------------------------

2016. április 19.



Magyar és magyarországi vonók kiállítása a Zenetörténeti múzeumban

A magyar vonókészítés múltját és jelenét bemutató állandó kiállítás

"vonókészítés.hu - 30 magyar vonó" című kiállítása Zenetörténeti Múzeumban 2016.04.15-én nyitotta meg kapuit.

1014 Budapest, Táncsics Mihály utca 7., Nyitva: kedd-vasárnap 10-16 óráig


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál (2011. augusztus 12-20.)

A Magyar hegedűkészítők Társasága a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztiválon, 2011. augusztus 12-20. Textilház, Kaposvár, Kossuth tér 5. A programokra a belépés díjtalan.

Beharangozó a SomogyTV-ben: Zenére hangolódik Kaposvár



-A Fesztivál ideje alatt a kiállítótérnél társbérlőnk az mr3 Bartók Rádió. Az adásban elhangzott riportokat meghallgathatják a programoknál, a kiemelt linkre kattintva.


Riport a megnyitó után. Szalay Eszter, Schäffer Andrea, Bősze Ádám, Domonkos Máté

______________________________________________________________________


Sajtóvisszhang az eseményről:

FIDELIOBLOG 2011. 08. 15. ...az igazán elszánt fesztiválozónak jól be kell osztani az idejét, mivel minden nap délután négykor érdekfeszítő beszélgetéseknek lehet tanúja a Textilházban.” Teljes cikk

NÉPSZABADSÁG ONLINE 2011. 08. 15. A koncertek mellett mesterkurzusokat tartanak a fellépő művészek, és hallatlanul izgalmas programokat szervez a Magyar Hegedűkészítők Társasága…” Teljes cikk

FIDELO 2011. 08.12. A hangszerészek is Kaposvára mennek” Teljes cikk

FIDELIO 2011. 08. 05 Változatos kamarakoncertek, műismertető előadások és hangszerkiállítás teszi emlékezetes zenei élménnyé az idén másodszor megrendezett fesztivált.” Teljes cikk

______________________________________________________________________


Fesztivál teljes ideje alatt az alábbi programmal, szolgáltatásokkal várjuk az érdeklődőket: Hangszerkiállítás kortárs magyar hegedűkészítők munkáiból. A kiállítás a Fesztivál ideje alatt minden nap 10 és 19 óra között tart nyitva. Kiállítók: Bárdi Szabolcs, Etzler Bernd, Gollob Balázs, Guminár Tamás, Héjja János, Holló Bence, Kemény Zsombor, Kőrösi Ferenc, Mezei János, Nagy András, Péteri Károly, Popara Nikola, Székely Márton, Temesvári Péter. A kiállítók elérhetőségét itt tekintheti meg nyomtatható formában. Kiállítás Pilát Pál aranykoszorús hegedűkészítő mester hagyatékából.

Az érdeklődők kipróbálhatják a kiállított hangszereket ügyeletes kollégánk jelenlétében. A Fesztivál teljes ideje alatt berendezett műhellyel hangszer-karbantartási ügyeletet tartunk a fellépők részére. Az érdeklődők számára díjmentesen szolgálunk szakmai tanácsokkal, szakértéssel, értékbecsléssel.

Minden nap más programmal jelentkezünk azonos időben a kiállítóteremben:

Augusztus 12. péntek, 16:00

Ünnepélyes megnyitó és mini-hangverseny a kiállítók hangszerein. A kiállítást Domonkos Máté, a Magyar Hangszerkészítő Céhek és Egyesületek Szövetségének elnöke nyitja meg. A hangversenyen közreműködik Szecsődi Ferenc Liszt Ferenc-díjas, Érdemes hegedűművész, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára.

Augusztus 13. szombat, 16:00

Guminár Tamás hegedűkészítő, igazságügyi hangszerszakértő előadása „Mesterhegedűk az igazságügyi szakértő szemével” címmel. RIPORT

Augusztus 14. vasárnap, 16:00

Holló Bence hegedűkészítő előadása „Stradivari titka – beszélgetés a hegedű lakkozásáról” címmel.

Augusztus 15. hétfő, 16:00

Héjja János csellókészítő hangszerén mini-koncert és kerekasztal-beszélgetés a hangszerről a készítővel és a muzsikussal. Közreműködik Bartos Csaba csellóművész, az Operaház muzsikusa, valamint Gyökér Gabriella zongoraművész.

Augusztus 16. kedd, 16:00

Mezei János hegedűkészítő, a LFZE Hangszerészképző Iskolája szaktanárának előadása „Kiemelkedő szakmai elődeink, avagy korrajz a magyar hegedűkészítés kezdeteiről” címmel.

Augusztus 17. szerda, 16:00

Popara Nikola előadása és bemutatója a hangszerkészítés folyamatának fontosabb lépéseiről.

Augusztus 18. csütörtök, 16:00

Bárdi Szabolcs hegedűkészítő előadása „Reneszánsz hegedű?” címmel egy ma már különlegesnek számító eljárással készült hegedűjéről.

Augusztus 19. péntek, 16:00

Nagy András hangszerén mini-koncert és kerekasztal-beszélgetés a hangszerről a készítővel és a muzsikussal. Közreműködik Ács Ferenc hegedűművész és Martos László zongoraművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar docense.

Augusztus 20. szombat, 15:30(!)

Péteri Károly hegedűkészítő előadása „A faanyag szerepe a hangszerek hangjában” címmel.

Az Egyesület további programjairól, a Társaságot érintő eseményekről a Programok menüpont alatt tájékozódhat.

______________________________________________________________________

www.kaposfest.hu

www.mr3.hu



ugrás az oldal tetejére

______________________________________________________________________

Kortárs hegedűkészítők és hangszereik bemutatkozása, Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (2011. június 10-11.)

ugrás az oldal tetejére

______________________________________________________________________

Auer Lipót megyei hegedűverseny, Veszprém (2011. március 23.)

Egyesületünk tagjai missziónak tekintik, hogy a hegedűkészítést, a hangszerek szakszerű használatát és javításának lehetőségeit, a magyar mesterhangszereket bemutassák a zeneiskolás korosztálynak. Ahogy két évvel ezelőtt, idén is térítésmentes szolgáltatás keretén belül igyekszünk eleget tenni ezen célunknak. A verseny teljes ideje alatt egy kamarakiállítás keretében bemutatnánk az Egyesület tagjai által készített mesterhangszereket és vonókat. Az eredményhirdetés előtti "holtidőben" tartunk egy 30 perces előadást a gyerekeknek a vonós hangszerek történetéről, a hangszerkészítés és a vonókészítés menetéről, bemutatva a felhasznált faanyagokat és szerszámokat is. A versenyen felajánlott díjakkal támogatjuk a fiatal muzsikusokat abban, hogy már alapfokon is optimális hangszerekkel rendelkezzenek tehetségük kibontakoztatásához.

A verseny programfüzetét [ ITT ] tekintheti meg.

______________________________________________________________________

Tisztelt Olvasó!

2011. március 3-án, reggel nyitáskor az Ad Arco műhely két hangszerészmestere észrevette, hogy az üzletet éjjel kirabolták. A lelkiismeretlen tolvajok csak a hangszereket vitték el, a számítógépeket és az egyéb eszközöket nem bántották. Az elvitt nagybőgők és csellók egyaránt arra utalnak, hogy a tolvajok felkészültek voltak, ismerték a műhelyt és tudták mire számítanak. A hangszerészmesterek kérik, hogy amennyiben feltűnik bármelyik hangszer jelentsék a rendőrségnek. A továbbiakban közöljük a hangszerek leírását és kérjük minden jóakaratú olvasó segítségét a bűncselekmény felderítésében.

Az ellopott hangszerek listáját és a képeket megtekinthetik az alábbi linkre kattintva: http://hzo.hu/cikk/5209

Szecsődi Ferenc hegedűművész, aki közismerten kiáll a kortárs magyar hegedűkészítők és munkáik mellett, az alábbi felhívást tette az eset kapcsán: „Kedves Barátaim! Tegnapelőtt éjjel betörtek Kemény Zsombor és Székely Márton hangszerkészítő mesterek műhelyébe, és az összes ott található hangszert ellopták. Azzal tudunk a legtöbbet segíteni nekik, ha mindenki továbbküldi zenészismerőseinek ezt az üzenetet. Nagyon kérlek Benneteket, segítsetek a lehetetlen helyzetbe került mestereknek.” Ha teheti, küldje el Ön is az információt ismerőseinek, és segítsen a hangszerek felkutatásában!

Magyar József hangszerész kollégánk kezdeményezésére a hangszerész társadalom és az együtt érzők gyűjtésbe kezdtek, hogy némi anyagi támogatással segítsék Márton és Zsombor talpra állását. Tisztelt Kollégák, Barátok! Természetesen minden figyelmünk a hangszereken, de ne feledkezzünk meg két mesterünk egyéb, a helyzetből fakadó nehézségeiről sem, gondolok itt az anyagi teherre, ami a mai világban egyedül már-már megoldhatatlannak tűnik. Tudom, mindannyiunknak nehezebben megy manapság, de aki teheti, lehetősége szerint közvetlenül is segítse Mártont és Zsombort!” Hála Istennek az összefogás létrejött, és napról napra többen segítenek anyagi formában is a két hangszerésznek. Kérjük, amennyiben módjában áll, tetszés szerinti felajánlással csatlakozzon Ön is a támogatók sorához! A bankszámlaszámot, amire támogatását utalhatja, szívesen elküldjük e-mailben, ha küld egy levelet az mht@violin.hu címre kattintva.

Köszönjük az Ad Arco vonósműhely nevében!

______________________________________________________________________

III. Veszprém Megyei Gordonkaverseny és Találkozó, Pápa (2011. február 18.)

Csakúgy, mint két évvel ezelőtt, Egyesületünk idén is képviselteti magát az eseményen. A találkozón hét zeneiskola 26 diákja és tanáraik vesznek részt az idei megmérettetésen. Az Egyesület közhasznú tevékenysége keretében kollégánk a résztvevőknek bemutatja a cselló készítésének folyamatát, a hangszer történetét, akusztikai sajátosságait, valamint tanácsokkal szolgál a hangszerek mindennapos karbantartásához. A Magyar Hegedűkészítők Társasága így kíván hozzájárulni a fiatal muzsikusok hangszerükkel kapcsolatos ismeretének elmélyítéséhez.

______________________________________________________________________

Riportok a Fidelio és a HZO portálon (2010. december)

A közelmúltban több vonós hangszerész kollégánkkal is riport jelent meg a Fidelio és a HZO portálon. Az érdeklődők Bernd Etzler vonókészítőt, Nagy András és Péteri Károly hegedűkészítőt ismerhetik meg közelebbről munkáik, munkásságuk tükrében.


------------------------------------------------------------------------------------------------------


Hangfoglalás a Syma csarnokban (2010. október 1-2-3.)

Az Egyesület idén is részt vesz a Hangfoglaláson. Lesz Nagy Együttzenélés, hangszerkiállítás, koncert mai készítők mai hangszereivel, és még sok érdekes program. Szeretettel várjuk Önt is!

Bővebb információ a Hangszer és Zene és a Fidelio portálon.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Megalakult a Magyar Hangszerkészítő Céhek és Egyesületek Szövetsége (2010. augusztus)

Három egyesület, a Magyar Hangszermíves Céh, a Hegedűkészítők Társasága és a Fúvós Hangszerész Céh elhatározták, jogi keretek között kinyilvánították, hogy erejüket egyesítve, az azonos célok érdekében közösen folytatják a munkát. A több nemzedék óta vezető tekintélyű család tagja, Müller György, aki most alapít egyesületet, szintén tagja lett az elnökségnek. Domonkos Máté elnök úr köszöntőjét itt olvashatja, a vele készült interjút pedig a Fidelio portálon.

_____________________________________________________________

Közgyűlés (2010. május 29.)

Az Egyesület következő közgyűlését 2010. május 29-én, szombaton 16.30 órakor tartja. Helyszín: Bárdi Szabolcs lakása (1151 Budapest, Lenvirág utca 5.). Határozatképtelenség esetén a megismételt közgyűlést változatlan helyszínen és napirenddel 2010. május 29-én, szombaton 17.00 órakor tartjuk meg.

______________________________________________________________________

Elnökségi ülés (2010. május 29.)

Az Egyesület Elnöksége következő ülését 2010. május 29-én, szombaton 16.00 órakor tartja. Helyszín: Bárdi Szabolcs lakása (1151 Budapest, Lenvirág utca 5.).

______________________________________________________________________

Vivace Zeneműbolt árverése (2010. április 16.)

A hazai árverések történetében első alkalommal kerül sor olyan széleskörű zenei aukcióra, amelyen nem csak kotta- és könyvritkaságok, zenei kéziratok, hanem hangszerek is szerepelnek. A több mint nyolcvan instrumentum között jelentős vonós hangszerek, érdekes fúvós tételek, különleges gitárok és hárfák mellett lant és egyedi készítésű elektromos gitár is került az anyagba. Több jelentős magyar és külföldi tétel is megtalálható a kínálatban, a hazai vonós hangszerkészítésről széleskörű keresztmetszetet ad a hangszerkollekció, amelyben megtalálhatók az Egyesület tagjai által készített hangszerek is. Az árverést megnyitják: Semmelweis Tibor, a hangszerész mestervizsga bizottság elnöke és Szerényi Béla a Magyar Hangszermíves Céh elnöke. Az árverés szakértői Guminár Tamás és Nádaskúti Gábor hangszerkészítő mesterek. Az árverést Bősze Ádám vezeti. Az árverés helyszíne a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteménye (1088, Ötpacsirta u. 4.). A zenei árverés 2010. április 16-án, pénteken 5 órakor kezdődik. További információ: www.vivace.hu

______________________________________________________________________

NCA pályázat (2010. április 14.)

Az Egyesület pályázatot nyújtott be az NCA Civil Szolgáltató, Fejlesztő és Információs Kollégiumához. A pályázat azonosítója: NCA-CIV-10-C-0118. A projekt címe: Hegedűkészítők országos szaktanácsadói hálózatának kiépítése. Részlet a projekt szakmai programjából:

...az Egyesület tagjai, mint gyakorló hangszerészek, zenészek, pedagógusok nap mint nap szembesülnek a hangszerkarbantartás, hangszerhiány, értékvédelem, állagmegóvás problémakörével. Napi szinten látják el tanáccsal, javaslattal a hozzájuk fordulókat. A tervezett projekt abból a felismerésből fakadt, hogy hiányzik az a szakmai hálózat, mely biztosítaná a vonóval megszólaltatható hangszerek karbantartásával, állagmegóvásával, stb. kapcsolatos egységes szaktanácsadást. Az MHT célja egy olyan szaktanácsadói hálózat létrehozása, mely egységes lehetőségeket biztosítana az alapfokú, középfokú oktatási intézményeknek, művészeti, kulturális egyesületeknek, más társadalmi non profit szervezeteknek, valamint rajtuk keresztül a területen tevékenykedőknek (diákok, oktatók, művészek). Terveink szerint az Egyesület szoros együttműködést építene ki a fent nevezett szakmai rétegekkel, felmérné igényeit és létrehozna egy ezzel kapcsolatos adatbázist. Az Egyesület tagjainak szaktudására alapozva, annak infrastruktúráját továbbfejlesztve (meglévő honlap bővítése, korszerűsítése, stb.) a következő szolgáltatásokat biztosítaná: online szaktanácsadás, helyszíni szaktanácsadás, karbantartás, szakemberek ajánlása, magyar hegedűkészítők munkáinak bemutatása, hangszer állapotfelmérés, katalogizálás, hangszerbemutatók szervezése. A felsorolt tevékenységek alapja az a szándék, hogy a magyar hegedűkészítése tradícióit újraélessze, annak értékeit bemutassa, törekedjék az értékmegóvás fontosságának tudatosítására, a környezettudatos szemléletmód elterjesztése (természetes anyagok, hosszú élettartam, újrahasznosítás). Ennek a hosszú távú, és reményeink szerint fenntartható tevékenységnek egyik eleme lenne az évente ismétlődő szakmai napok szervezése. Ennek célja az Egyesület munkájának és ezen belül a tanácsadó hálózat működésének, lehetőségeinek megismertetése, bemutatása. Terveink szerint minden évben más térségben szerveznénk kihelyezett szaktanácsadói programokat. Elsőként Dél-Dunántúl adna otthont az MHT szakmai programjának bemutatásához. A program a mindenkori Zenei Világnap (október 01.) körüli időszakra esne, így 2010-ben is, pécsi helyszínekkel. Az előzetes elképzelések szerint 4 napon át, 4 különböző helyszínen mutatnánk be tevékenységünk, ajánlott szolgáltatásaink lényegét. Helyszínként 1-1 olyan intézményt, vagy szervezetet választanánk mely abban a programban képviseli az adott típust: alapfokú művészetoktatási intézmény, zeneművészeti szakközépiskola, felsőfokú oktatási intézmény, non profit szervezet. Minden egyes nap több pólusú tevékenységre épülne: hangszer állapotfelmérés, karbantartási tanácsadás, hangszerkiállítás, előadások, az Egyesület tevékenységének bemutatása, a felsorolt szakmai hálózat működésének bemutatása, kapcsolatépítés. A négy helyszín, négy célcsoport programelemei után egy nagyobb szabású és a teljes nyilvánosság számára is látogatható kiállítást tervezünk, mely sajtótájékoztatóval, szakmai konferenciával és a magyar vonós világ 1-1 kiválóságát felvonultató koncerttel zárulna...”



ugrás az oldal tetejére

Magyar Hegedűkészítők Társasága Közhasznú Egyesület 2016.